Netahejte se zbytečně s plynovými láhvemi. Máme pro vás lepší řešení!

Lahve s plynem, respektive s propan-butanem zná asi každý. Pokud jste na chatách a chalupách vařili na plynu, často to bylo právě za použití plynových lahví. Ne, že by se dnes tyto láhve nepoužívali, ale jejich spotřeba každoročně klesá. Díky rozšiřování plynofikace napříč Českou republikou si lidé rozhodli život usnadnit, a prostě si pořídili sporáky na elektřinu. Jenže s plynovými lahvemi je samozřejmě možné si doma nebo na chalupě i zatopit, a to výhodněji než s klasickým elektrokotlem.

Čím je láhev s plynem vlastně plněna?

Jak již bylo výše zmíněno láhev s plynem může být plněna propan butenem nebo také čistým propanem. Oba typů lahví s plynem mají velmi široké užití, a to nejen na vaření, topení, ale i ohřev vody či na stavbě při práci s hořákem. Plynová láhev obsahuje médium v tekuté formě, které za určitých podmínek zkondenzuje do plynu.

Zde se také dostáváme k tomu, kterou náplň lahve s plynem byste měli volit. Propan butanové lahve jsou levnější, ale nejsou vhodné pro použití v teplotách okolo nuly a níže, protože při této teplotě ztrácí propan butan svou kondenzační schopnost. Propan butanové lahve tak nejsou vhodné pro vytápění objektů, které nejsou vytápěny celoročně a mohou tak zde lahve s plynem promrzat.

Oproti tomu plynová láhev, která je plněná čistým propanem je vhodná pro použití až do –40 °C.

Jak plynovou láhev nahradit?

Topení plynem nebo vaření na plynu je všeobecně považováno za velmi komfortní. To však platí pouze v případech, kdy se nemovitost nachází v blízkosti distribuční sítě. Abyste nemuseli řešit absenci plynofikace u vašeho objektu řešit a pravidelně měnit láhev s plynem, můžete si pořídit plynový zásobník.

Ten je možné umístit nad zem na zahradě nebo do podzemí, o doplňování plynu se pak může starat váš dodavatel podle vámi zvolené služby. Pořizovacích nákladů na zásobník plynu se pak obávat nemusíte, protože je možné si jej za pár korun měsíčně pronajmout.

V případě, že se rozhodnete používat plynové zásobníky, může i výrazně ušetřit, a to nejen námahu a čas, ale i finanční prostředky, které jste dali třeba za benzín, když jste jeli měnit bombu na nejbližší sběrné místo. Zároveň si můžete nakoupit plyn za nižší mimosezónní cenu vždy do zásoby!